Регистрация

В Україні навчилися красти офісні центри, супермаркети і навіть елеватори

30-08-2016, 10:51

В Україні навчилися красти офісні центри, супермаркети і навіть елеватори

В Україні навчилися красти офісні центри, супермаркети і навіть елеватори 

Міністерство юстиції має намір змінити правила реєстрації нерухомості та бізнесу. Відомство розробляє законопроект, який пропонує повернути свідоцтва на право власності в паперовому вигляді, посилити відповідальність нотаріусів та вимоги при продажу бізнесу. А також інформувати власників нерухомості про спроби перереєструвати їх майно. Все це повинно скоротити випадки несанкціонованого проникнення в державний реєстр майнових прав. Це відбувається через те, що нотаріуси фактично не несуть ніякої відповідальності за свої дії.

 

Міністерство юстиції має намір змінити процедуру реєстрації нерухомості. Заступник глави відомства Павло Мороз розповідає, що міністерство згідно повернути паперове свідоцтво на право власності, дозволити нотаріусам реєструвати право власності на нерухомість виключно на території своєї області. Чиновники також пропонують посилити кримінальну відповідальність за рейдерство, вимагати від власників бізнесу нотаріально завіряти документи про перехід корпоративних прав і анулювати свідоцтво нотаріусів в разі жорстких порушень. "З осені компанія-оператор реєстрів майнових прав зможе надавати нову послугу - смс-інформування власника нерухомості в тому випадку, якщо в реєстр вносяться зміни", - уточнює Павло Мороз. Всі новації можуть бути впроваджені вже до кінця року, а необхідність ввести такі обмеження вже підтримали експерти, уточнює Павло Мороз.

 

М'які правила

 

C 1 січня цього року Міністерство юстиції спростило всі процедури реєстрації: нотаріуси отримали право візувати угоди не тільки на вторинному, а й на первинному ринках нерухомості, а власникам майна вже не видається звичне для всіх свідоцтво про право власності в паперовому вигляді. Новоспечений власник квартири, місця в підземному паркінгу або великого офісного центру отримує на руки роздрукований на аркуші паперу номер запису в реєстрі.

 

Тотальне спрощення всіх процесів дозволило подолати корупцію. Наприклад, в минулому році в багатьох реєстраційних центрах спостерігалися величезні черги до державних реєстраторів, а оперативно вирішити всі свої проблеми можна було за допомогою посередників.

 

Спрощення процедури реєстрації, а також розширення кількості осіб, які можуть надавати ці послуги, привело до несподіваного ефекту. В цьому році зафіксовано кілька десятків випадків проникнення в реєстр і проведення операцій з майном фізичних та юридичних осіб.

 

Наприклад, тільки влітку відомо про чотирьох скандальні випадки, пов'язаних зі спробою незаконно перереєструвати майно юридичних осіб. Наприкінці липня комісія з розгляду скарг при Міністерстві юстиції повернула офісний центр Horizon Park Укрсоцбанку. За інформацією фінансової установи, нотаріус Обухівського району Олег Щур без відома власника перереєстрував бізнес-центр на компанію Проект-А два рази. Потім новий власник встановив контроль над будівлею і спробував укласти з орендарями нові договори на оплату послуг. На початку липня представники компанії Бунге Україна (підрозділ міжнародної компанії Bunge Ltd) заявили, що раптово втратили свої елеватори у Вінницькій області потужністю близько 80 000 т. Місцеві бізнесмени перереєстрували майно на своє ім'я. Нотаріус Баришівського сільради спробував переоформити майно українсько-литовських компаній Novus і Stolitsa Group на інших власників, але комісія Міністерства юстиції скасувала його дію.

 

"Юристи великих компаній перевіряють майно підприємств практично кожен день. Кожна виписка з реєстру коштує 20 грн. Але це не найбільша проблема. Основна маса випадків нелегального переоформлення права власності на інші юридичні або фізичні особи відбувається у вихідні дні або у вечірній час", - розповідає юрист великого банку, який побажав залишитися неназваним.

 

Спроби переписати нерухомість або будинок також зустрічаються, але їм не надають такого розголосу. Київський нотаріус, який побажав зберегти анонімність, розповідає, що найбільшим інтересом у шахраїв користується елітне житло переважно в центральній частині міста.

 

Можливі рішення

 

Пропозиції Міністерства юстиції можуть змінити ситуацію, вважає керуючий партнер юридичної компанії Lex Associates Іван Трофименко. "Зобов'язання візувати угоди тільки в рамках своєї області дозволить локалізувати проблему", - говорить експерт. Свідоцтво на право власності в паперовій формі дозволить додатково захистити нерухомість. Наприклад, для укладення угоди потрібно буде продемонструвати ще й свідоцтво про право власності на квартиру. Підробити його набагато складніше.

 

Але різко скоротити кількість випадків, а також убезпечити нерухомість і бізнес можна тільки в тому випадку, якщо нотаріуси нестимуть кримінальну відповідальність за свої дії. Зараз Міністерство юстиції відключає провинився нотаріуса від доступу до реєстру на строк до трьох місяців, а те, що трапилося найчастіше кваліфікується як помилка. Якщо санкції за шахрайство будуть посилені, можна буде очікувати, що і інвестори будуть поступово повертатися на ринок нерухомості країни.

Автор: GauraStyle
Прочитали - 505
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати