Регистрация

Гривна в істериці. Що штовхає нацвалюту вниз

23-08-2016, 22:36

Гривна в істериці. Що штовхає нацвалюту вниз

Гривна в істериці. Що штовхає нацвалюту вниз

Панічні настрої, сезонна закупівля вугілля і газу і неясності з траншем МВФ розігнали курс долара.
Після п'яти місяців стабільності гривня знову почала падати. У обмінниках і відділеннях банків з'явилися черги тих, що бажають придбати долари і євро, а чорний ринок жваво відірвався від міжбанку і банківських курсів і встановлює нові рекорди, пише Олексій Лебедь в №32 журнали Кореспондент від 19 серпня 2016 року.
Все спокійно, падаємо!
Якщо ще на початку серпня "зелений" можна було купити по 24,6-24,7 грн, то вже 17 серпня він став майже на 10% дорожче: 26-26,5 грн "Розривши з міжбанківським валютним ринком дуже великою, що саме по собі дивовижне. Наприклад, 16 серпня долар придбавали по 25-25,05 за гривню", - говорить економіст Андрій Блинов.
Різкі курсові коливання нехарактерні для середини серпня. Практика попередніх років показує, що валютний ажіотаж, якщо і відбувається, то не раніше кінця літа - початку осені. У цей період традиційно починається новий діловий сезон, країна придбаває газ для закачування в підземні сховища, а також настає період виплати відсотків за обслуговування державних боргів.
Втім, виключення бувають. Згадаємо, наприклад, валютну істерію в серпні 2014 року, коли за долари в обмінниках просили непристойні на той момент по 23-24 грн У вересні курс знизився до 21-22 грн Але тоді це було пов'язано з трьома чинниками - початком повномасштабних військових дій на сході, валютною лібералізацією НБУ і постійними заявами про відставку уряду. Зараз ситуація набагато краща, визнає глава Комітету економістів України Андрій Новак.
"Платіжний баланс позитивний, а державний борг по облігаціях реструктуризований минулого року. Економічних причин для послаблення гривні я не бачу", - говорить експерт.
Що ж тоді штовхає національну валюту вниз?
Психо-фактор

Гривна в істериці. Що штовхає нацвалюту вниз

На початку минулого тижня деякі великі українські банки взялися скуповувати валюту на міжбанку по 25,3 грн, уточнює Млинців. "Гравці на готівковому ринку дійшли висновку, що почалася сильна девальвація. Це зробило психологічний тиск на готівковий курс", - пояснює експерт.
Результат не змусив себе довго чекати: деякі українці впали в істерику і постаралися конвертувати усі наявні гривні в "тверду валюту". Усе це підігрівалося заявами експертів з екранів телевізорів і сторінок видань про те, що українська національна валюта фактично нічого не коштує.
Уряд проводить м'яку девальвацію, щоб довести курс до планованого в проекті бюджету наступного року - 27,2 грн за долар, пояснює Новак, що відбувається на ринку. Іншими словами, говорить експерт, спостережуване падіння гривні - штучне. "Це дозволить збільшити надходження до бюджету, а також зробить продукцію експортерів конкурентоздатнішою на світових ринках", - підкреслює він.
На курс впливають глибинні макроекономічні процеси, розповідає виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко. Нацвалюту підштовхують до девальвації негативні прогнози. Восени країні необхідно сплатити відсотки по міжнародних позиках, а також закачати газ в підземні сховища. "Сумарно, за моїми підрахунками, на ці цілі необхідно виділити не менше $ 3 млрд", - відмічає Устенко. Він додає, що за відсутності міжнародної фінансової допомоги ці засоби доведеться вилучати із золотовалютних резервів. Їх розмір складає близько $ 14 млрд і покриває три з половиною місяці імпорту, що є непоганим маркером для інвесторів (мінімальний показник - три місяці імпорту).
Але при скороченні розміру резервів до $ 11 млрд ситуація докорінно зміниться і з проблемами може зіткнутися приватний сектор, який повинен міжнародним кредиторам близько $ 100 млрд. "Іноземні компанії уважно стежать за економічною ситуацією в Україні. Якщо у країни немає програми роботи з МВФ, то на національну валюту виявляється тиск. Тому кредитори можуть зажадати повернути частину позик, наданих українським державним банкам або великим корпораціям", - вважає Устенко і додає, що при такій ситуації з резерву доведеться додатково виплатити ще $ 1-3 млрд.
В порівнянні з минулим роком Україна відстає по темпах закачування газу в підземні сховища в середньому на 1,5 млрд куб. м, додає Млинців. Тому зараз паливо закуповується набагато активніше, ніж минулого року. Попутно країна придбаває вугілля за кордоном, розрахунок за який проводиться у валюті. "Не секрет, що запаси вугілля на наших ТЕЦ мінімальні", - уточнює він. Відмовитися від закупівлі стратегічного імпорту держава не може.
Не без політики

Гривна в істериці. Що штовхає нацвалюту вниз

На думку Національного банку, що відбувається на валютному ринку носить ситуативний характер і пов'язане із загостренням зовнішньополітичної ситуації. Фундаментальних чинників в послабленні національної валюти немає.
Один з них, як припускали експерти, пов'язаний з проблемами при запуску з 15 серпня реєстру електронного декларування доходів і майна чиновників. Він повинен був стати одним з головних важелів для боротьби з корупцією, і якщо держслужбовець не задекларував своє майно, то проти нього могли б порушити кримінальну справу. Але реалізувати на справі хорошу ініціативу не вдалося.
За декілька днів до запуску системи держспецзв'язку повідомило, що не видасть реєстру атестат відповідності комплексної системи захисту інформації. Без нього покарати чиновника за не повністю надані дані неможливо.
Саме це, як передбачають багато економістів, може вплинути на виділення Україні третього траншу кредиту, а також заморозити питання про надання безвізового режиму. "Ми дуже розчаровані і стурбовані неповним запуском системи електронного декларування станів Національного агентства з питань відвертання корупції минулою ніччю без необхідної сертифікації. Наскільки нам відомо, немає ніяких істотних підстав для відмови від сертифікації. Сертифікація має бути надана без подальших затримок", - говориться в заяві представництва Європейського союзу в Україні.
У угоді з МВФ не сказано про запуск реєстру до 15 серпня, але зрив його роботи може негативно вплинути на співпрацю з основним українським донором. Україна узяла на себе зобов'язання продемонструвати реальні результати боротьби з корупцією, і провал системи напередодні осені, коли вирішуватиметься питання про виділення третього траншу фінансовій допомозі, багатий проблемами.
Саме негативні очікування і можуть розгойдувати курс. Наприклад, за даними дослідницької компанії GFK Ukraine, в липні Індекс споживчих настроїв знизився на 2,6 пункту в порівнянні з червнем, склавши 50,1.
"У липні найбільше падіння спостерігалося у індексу доцільності робити великі покупки, що відбиває відчуття невпевненості серед споживачів відносно перспектив майбутнього економічного розвитку. Індекс інфляційних очікувань виріс після періоду спаду в травні-червні 2016 року і повернувся на рівень першого кварталу", - говориться в повідомленні компанії. Результати за серпень, найімовірніше, будуть ще сумніше.
Курс на зближення
У найближчі тижні міжбанківський і реальний курс зближуватимуться за рахунок міжбанку, вважає Млинців. "Це означає, що на чорному ринку гривня зміцниться. А на міжбанку, найімовірніше, спостерігатиметься послаблення національної валюти", - прогнозує експерт.
За прогнозами Міжнародного рейтингового агентства Fitch, за підсумками цього року курс складе 26 грн за долар.
"Курс 25-27 грн за долар реальний у тому випадку, якщо Україна продовжить програму співпраці з МВФ. Я вважаю цей прогноз найбільш реальним", - говорить Устенко. Інакше курс може перевищити нову психологічну відмітку в 30 грн Щоб уникнути цього, країні необхідно проводити реформи.

Автор: Admin
Прочитали - 802
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати