Регистрация

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

24-02-2016, 21:16

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

У багатьох країнах колишнього Союзу економіка - на підйомі, а своїх кваліфікованих фахівців бракує. "Вісті" дізналися, кого шукають сусіди і скільки готові платити.

Девальвація нацвалюти і скорочення пропозицій на вітчизняному ринку праці спровокували чергову хвилю трудової міграції за рубіж. "За останній рік дійсно можна говорити про збільшення потоку тих, хто від'їжджає на заробітки. Так, тільки в Литві, за офіційними даними, на роботу влаштувалося на 20% більше українців, ніж в 2013-му", - відмічає президент Украналитцентра Олександр Охрименко.
Причому останнім часом українці у пошуках роботи стали орієнтуватися не лише на країни ЄС, але і на колишні республіки СРСР. Та і від них пропозиції поступають все активніше - їх повно на сайтах по працевлаштуванню, та і в метро попадаються запрошення на роботу в Казахстан або Туркменістан. "Число пропозицій від працедавців з країн СНД за останні півроку збільшилося на 30%", - відмічають аналітики порталу OLX.ua.

"Зараз складніше з виїздом в країни ЄС або, наприклад, Канаду, тому що квиток і візовий збір оплачує сам працівник, а це в доларах або євро, і, отже, в гривнях сума постійно росте. Наприклад, в Польщу візовий збір на сьогодні складає 530 грн", - повідомив фахівець рекрутинговой компанії "Європейський холдинг" Андрій Ігнатов. У колишні ж республіки віза не потрібна (окрім Туркменістану), та і більшість працедавців обіцяють узяти на себе витрати на проїзд, житло і живлення.
До того ж в пострадянських країнах в принципі інший рівень витрат на життя в порівнянні з тією ж Європою. "Також кваліфіковані співробітники у більшості випадків можуть влаштуватися на роботу без знання англійської і/або державної мови вибраної країни", - відмічає регіональний менеджер кадрового холдингу АНКОР в Україні Катерина Харитонская. При цьому латки в колишніх республіках підтягнулися до європейських. "Наприклад, працівникам будівельних спеціальностей платять $700-800. Тобто як і в Польщі", - відмічають експерти.

РФ: ІЗ-ЗА НОВИХ ПРАВИЛ - ПОПИТ НА УКРАЇНЦІВ
Росія як і раніше лідирує серед країн на пострадянському просторі, куди українці їдуть на заробітки. Правда, і попит, і пропозиції роботи за останні півроку трохи зменшилися (див. таблицю). Так, окремі компанії припинили возити робочий персонал в Росію. "Із-за політичних поглядів ми перестали працювати з російськими компаніями. До того ж відмовляються і працівники - бояться прояви агресії", - відмічають в запорізькій фірмі по працевлаштуванню ФОП Фиров.

У інших компаніях число вакансій, навпаки, росте. "З 1 січня в Росії - нові правила для іноземних робітників: треба скласти іспит по російській мові. З цим не справляються приїжджі з Казахстану і Узбекистану, і за рахунок цього виріс попит на українців. Вимагаються на будівництво - як різноробочі, так і інженери. У місяць - близько 300 чоловік, - говорить фахівець з найму персоналу компанії "Європейський холдинг" Андрій Ігнатов. - Але в останні декілька місяців робітники бояться їхати із-за наших погранслужб. Прикордонники беруть з людей гроші, вигадуючи довідки з військкомату, які нібито повинні пред'явити чоловіки, що перетинають межу. Люди придумують легенду, що їдуть до когось на похорони або на весілля. Тих, хто признається, що їде на роботу, не пропускають".

"Працедавці з Росії шукають співробітників в сферах будівництва (таких оголошень найбільше), транспорту і логістики, а також виробництва", - відмічають аналітики порталу OLX. Зарплати в порівнянні з минулим роком трохи впали. "Якщо минулого року на будівництві робітники отримували від 50 000 рублів в місяць ($850), то тепер - від 40 000 рублів ($660) ", - відмічає Ігнатов.

Можливі витрати: $410 ($250 - житло + $160 - живлення) *

* ціни тут і далі вказані на проживання в столиці (оренда однокімнатної квартири, розділена на двох, плюс офіційний прожитковий мінімум в країні, який, вірогідно, повинно вистачити на живлення)

Необхідні документи Документ про освіту, виданий в СРСР до 1 вересня 1991 р., або сертифікат про знання російської мови, історії Росії і основ місцевого законодавства. Медстраховка.

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

У ГРУЗІЮ - КРАЩЕ ПО ЗНАЙОМСТВУ

У Грузії масово роботу приїжджим не пропонують. "Грузини самі від'їжджають на заробітки - в основному в Туреччину", - пояснює Олександр Охрименко. Експерт вважає, що в країну слід їхати тільки тим, у кого там родичі або знайомі, які допоможуть з працевлаштуванням. Найпростіше знайти роботу у сфері турбізнесу, логістики або, наприклад, піти в таксисти. Проте рекрутеры, які пропонують на форумах допомогу в працевлаштуванні, попереджають, що, як правило, претендент повинен володіти грузинським і англійським. Зарплати - від $250 до $500.

В той же час місцеві жителі розповідають, що в Грузії є багато вільних ніш для відкриття невеликого бізнесу. Наприклад, у сфері вуличної їжі. "Грузини люблять смачно поїсти, причому не лише національну кухню, але і гамбургери, ход-доги. А з останніми у них напруга, дуже мало точок. Тому такий бізнес пішов би на ура. Тим більше що тут його легко організувати, орендувавши, грубо кажучи, шматок стіни. І дозволи СЭС або пожежників не потрібні. Ще в країні - дефіцит ивент-агентств. Але тут потрібні знайомства. У чужака просто не буде замовлень - не довірять проведення урочистості", - розповіла мешканка Тбілісі - Кристина Левченко.

Можливі витрати: $230 ($142 - житло + $89 - їжа)

Документи В Грузії можна знаходитися без візи упродовж 90 днів. З подальшим оформленням документів допоможе працедавець.

КАЗАХСТАН: ШУКАЮТЬ ТОП-МЕНЕДЖЕРІВ

Економіка Казахстану - одна з тих, що самих, що швидко розвиваються серед країн СНД. За рахунок цього в країні ось вже декілька років постійно потрібно самих різних фахівців. У тому числі будівельники. "Останнім часом активно відгукуються ті, хто не хоче продовжувати працювати в Росії, хоча раніше неохоче погоджувалися на роботу в Казахстані - азіатська культура, різниця менталітетів. Контракти - рік-півтора. Зарплати по будівельних вакансіях - від 29 тис. грн до 40 тис. грн ($1000-1400).
Для порівняння, в Харкові на аналогічній роботі обіцяють від 10 тис. грн до 17 тис. грн Щомісячно відправляємо по 30-40 чоловік", - говорить фахівець з кадрів ФОП Фиров Галина Переверзева.

Потрібно і фахівців з вищою освітою: технологи харчової промисловості, специ з сфер торгівлі і будівництва, топ-менеджери (за даними рекрутинговой компанії "Форсаж", дефіцит топів на місцевому ринку праці складає близько 30%). "Зарплати у кваліфікованих фахівців вищі, ніж в Україні на аналогічних посадах, на порядок", - відмічає Вадим Каштанов, який три роки жил і працював в Казахстані. Більше того, зарплати топів можуть конкурувати навіть із західними. Так, за даними Rabota.ua, в топ-5 зарубіжних вакансій лютого, разом з пропозиціями з Канади, Норвегії і США потрапила казахська: вони шукають в Україні директора машинобудівного комплексу в Казахстані з досвідом роботи від 5 років. Зарплата - 80 тис. грн (біля $2900).
Але така ситуація, на думку експертів, продовжиться недовго. "Вже сьогодні кількість і рівень місцевих фахівців росте. Тому число пропозицій трохи скорочується по порівнянню c тим, що було 3-4 роки тому", - відмічають в кадровому холдингу АНКОР.

"Також в Казахстані багато пропозицій для молодих фахівців і студентів, різноробочих, водіїв", - відмічають в прес-службі порталу OLX.

Можливі витрати: $360 ($250 - житло + $110 - живлення)

Документи Фахівцеві треба мати дозвіл на залучення іноземної робочої сили, яке видається запрошуючою компанією

ТАДЖИКИСТАН, ТУРКМЕНІСТАН, АЗЕРБАЙДЖАН

"У Таджикистан, Туркменістан йде постійний набір на бурові нафто- і газодобувні підприємства. Потрібно різноробочих і інженери. Люди їздять по контрактах на півроку", - говорить Переверзева. Пропонована зарплата - від $1000. Таких працівників, як правило, забезпечують і житлом, і живленням.
У Азербайджан звуть працювати у сфері торгівлі і продажів, а також медиків і фармацевтів. Часто потрібно молодь в ресторанний бізнес. Наприклад, одно з оголошень - потрібно офіціантів зі знанням англійської мови і досвідом роботи в елітних ресторанах. Оплата - $225 +чайові. Житло і переліт - за рахунок працедавця. Запрошують і танцівниці з харизматичною зовнішністю. Оплата - від $400. "Дівчата не завжди наважуються стати танцівницями в рідному місті або навіть країні - бояться за репутацію. Приїжджають на контракт - від декількох місяців до напівроку", - говорить представник однієї з компаній по найму.

Також потрібно водіїв, щоб курсувати по СНД. "Доставка вантажів на міжнародному сполученні (Україна - Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Туреччина). Категорія Е, досвід роботи на автомобілях (сідельних тягачах) Volvo, Renо Маgnum з напівпричепами Kogel понад 5 років", - свідчить оголошення. Оплата - 8000-13 000 грн ($290-470).
Можливі витрати: Азербайджан - $270 ($140 житло + $130еда), Туркменістан - $300 ($150 житло + $150 їжа), Таджикистан -$160 ($80 житло + $80 їжа)

Документи Для роботи в Туркменії потрібна робоча віза, видається на основі запрошення від працедавця. У Таджикистан, Азербайджан робоча віза не потрібна - в'їзд по закордонному паспорту.

У БІЛОРУСІ БРАКУЄ РУК НА ФЕРМАХ

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

У Білорусі в основному потрібно працівників у сфері сільського господарства. Наприклад, в одному з актуальних оголошень в село Лида потрібно доярок. Зарплата - 7000-10 000 в перерахунку на гривні (чи $250-360). Робітниці забезпечують житлом.

Також цього року активно набирали біженців з охоплених війною регіонів України. "Більше 90 підприємців тільки у Брестській області запропонували роботу для біженців. Основний попит - на будівельників, теслярів, бетонщиків, а також фахівців сільськогосподарської сфери. Більшість пропонованих вакансій - у саме сфері агробізнесу. Середня зарплата на такій роботі - від 3,5 млн білоруських рублів (від $240) ", - повідомляє держслужба зайнятості Білорусі.

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

Що стосується висококваліфікованих фахівців - тут пропонують роботу іноземні власники, які раніше мали бізнес в Україні або розширюють компанію. Це в основному IT- компанії, рівень заробітку порівнянний з українським (від $1000).

"Деякі компанії із-за нестабільної ситуації в країні виїжджають у Білорусь. Колега влітку переїхав з сім'єю в Мінськ - компанія, де він працював, відкрила там філію. Плюси Білорусії - податки і оренда приміщень набагато нижче, ніж в тій же Польщі. А вартість робочої сили - нарівні з Україною", - говорить аналітик однієї із столичних IT- компаній Дмитро Водников.

Можливі витрати: $193 ($100 житло + $93 їжа)

Документи Для офіційного працевлаштування працедавцеві треба мати дозвіл на прийом на роботу іноземців.

МОЛДОВА: РОБОТА В РЕСТОРАНАХ
Молдова - не найпопулярніший працедавець для українців. Тут немає масових вакансій. Але останнім часом з'являються пропозиції роботи в ресторанному бізнесі: шукають офіціантів, адміністраторів кафе. Бажання узяти українського фахівця пояснюють тим, що рівень київських закладів вищий, ніж закладів в Кишиневі. Зарплати, втім, обіцяють невеликі: наприклад, адміністратора кафе шукають на $290-360 або на відсоток від прибутку. "Моя компанія займається продажем кави в Україні. Партнери відкрили кав'ярню в Кишиневі, де представлений і наш бренд. Ми шукали керівника-українця з досвідом роботи в ресторанному бізнесі. Готові йому віддавати 20% прибули і забезпечити житлом на перші три місяці", - говорить Молдавія Іон Лаптенау.

Можливі витрати: $167 ($80 - житло + $87 - живлення)

Документи В Молдові за законодавством ви можете бути до 90 днів без візи. Після цього потрібно буде оформити робочу візу.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Вадим Каштанов три роки жил і працював в Казахстані

Як українцям знайти роботу у Білорусі і Казахстані

Я не планував шукати роботу за кордоном. Мене самі знаходили - поступали пропозиції від різних компаній, у тому числі і російських. Але я вибрав Казахстан. Посада - керуючий директор компанії-дистриб'ютора. Причин декілька. З раціональних - економічна ситуація. У Казахстані стійке зростання економіки - не менше 5% в рік ось вже років 5. Також тут високий рівень ВВП на душу населення, порівнянний з країнами Прибалтики і Польщі, відносно низький рівень корупції в порівнянні з іншими країнами СНД.

Ще спокусила прогресивна система оподаткування, яка дозволяє будь-якому бізнесу вище середнього працювати абсолютно офіційно. Окремо хочеться відмітити рівень електронного уряду, по якому у світовому рейтингу Казахстан вищий, ніж Швейцарія, Польща і багато інших розвиненіших країн.
У Казахстані дійсно високий попит на закордонних фахівців. Причина в тому, що економіка Казахстану початку рости дещо пізніше, ніж в Україні : часто компанії відстають в технологіях на 3-5 років. І наші фахівці вже мають потрібний досвід. Друга причина - освічена і професійна частина казахстанців вибирає працевлаштування в добувних, сервісних і індустріальних компаніях, де спочатку вище за зарплату в порівнянні з дистрибуционными компаніями. Тому в не таких прибуткових сферах відчувається дефіцит кадрів.

При цьому рівень витрат в країні європейський. В Казахстане практически все потребительские товары импортные, а логистическая удаленность страны плюс высокая покупательская способность делают все товары значительно дороже, чем в Украине. Высокие цены также на аренду квартир, обслуживание авто, перелеты и т. д. В среднем аренда двухкомнатной квартиры в Алматы или Астане обойдется в $700–900, потребительская корзина в месяц на человека — от $350.

Особых сложностей с ассимилированием я и моя семья не испытывали. В Казахстане практически все говорят на русском.

Автор: Admin
Прочитали - 1733
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати