Регистрация

Рублі і троянди. Нарис про життя сучасного Донецька

30-04-2015, 20:28

Рублі і троянди. Нарис про життя сучасного Донецька

Рублі і троянди. Нарис про життя сучасного Донецька

Донецьк продовжує жити в умовах військового часу
Донецьк намагається повернутися до колишнього устрою. Але, незважаючи на ряд ознак, виходять абсолютно нові умови життя.
На Донбасі цвітуть абрикоси. Білі квіти на чорних деревах. Їх шорсткі стволи, як шахтарські долоні, порізані глибокими зморшками, в які намертво в'їдався донецький пил - жорсткий, з вуглинкою. Пізніше, влітку, навколишні двори, сади і вулиці прикрасяться нескінченними гірляндами помаранчевих ягід - дрібних і великих. Зігнуться гілки під тяжкістю плодів, а вночі гучно ударить в шиферину дачного будиночка "колеровка", що впала з самої висоти, пише донецький журналіст Рамиль Замдыханов в №16 журналу Кореспондент від 24 квітня 2015 року.
Потяг, що йде на південь, нагрітий літнім сонцем, почне повільно остигати, в'їжджаючи в прохолоду ночі, як в довгий тунель, і, коли він зупинятиметься на донбасівських полустанках, до нього з темряви побіжать невисокі міцні жінки, тримаючи в кожній руці по відру з гіркою: "Берiть, берiть абрiкосу! Солодка! Гляньте яка"!.
Пасажири, що миттєво набувають важливого столичного вигляду, насилу стримуючи азарт купити дешево, стануть діловито прицінюватися до товару під злегка роздратованими поглядами втомлених провідників. Потім потяг гойднеться, рушить і поїде, полустанок, і жінки, і все зникне в темряві, зітреться з пам'яті нескінченним і монотонним стуком коліс.
Минулого року на Донбасі не ходили потяги. Рейки покрилися іржею, а абрикоси здувало вибуховими хвилями прямо у високу зелену траву. Що буде в році нинішньому, поки не знає ніхто. Поки абрикоси просто цвітуть.
Якщо дні, що передували мінському перемир'ю, більше нагадували безперервне побиття Донецька, то що пройшли відтоді два місяці - це відновлення і ремісія, але на голодному пайку, жорсткому ліжку, майже самостійно. Місто видужує, але видужує повільно.
Головна незручність, з якою стикаються Донецьк, його жителі і його бізнес, - це ізоляція столиці Донбасу, що прагне до повної герметичності, від іншої України
Головна незручність, з якою стикаються Донецьк, його жителі і його бізнес, - це ізоляція столиці Донбасу, що прагне до повної герметичності, від іншої України. Пропускна система, погранична служба, блокпости, шлагбауми - усе це створює важковизначуваний бар'єр між цивільними жителями регіону і іншою країною. Бар'єр, необхідність існування якого тут не розуміє майже ніхто.
Автобус, що перетинає нову межу, може простояти в черзі до шести годин - в степу, на холодному вітрі, чекаючи пильного погляду перевіряючого. У автобусі, як правило, знаходяться люди похилого віку, жінки, студенти, що відправилися в дорогу у якихось своїх приватних справах і що стикаються з відсталістю і невблаганністю державної машини.
Про це говориться і пишеться багато, але нічого такого, що свідчило б про прийдешнє послаблення пропускного режиму, поки не відбувається. Що бажають перетнути кордон між Донецьком і іншою Україною повинні подати документи в установленому порядку і чекати рішення про видачу пропуску невизначений термін. Или ризикнути і вступити в злочинну змову з тими, хто може прискорити процедуру оформлення дозволу на виїзд і в'їзд. Білими відривними язичками з телефонами посередників дражняться із стовпів і огорож численні оголошення про допомогу в отриманні, а вірніше, в придбанні заповітних пропусків.
Кожна нова межа - це додатковий плюс до ціни, через що багато товарів стоять в самопроголошеній республіці в півтора-два рази дорожче, ніж по країні. Обставина, що не додає пропагандистських окулярів місцевій владі, але здається, що імідж України від цього тут все ж страждає сильніше.
Полиці донецьких супермаркетів, з яких зникає українська продукція, поступово заповнюються товарами з Росії і Білорусі
Тим часом полиці донецьких супермаркетів, з яких зникає українська продукція, поступово заповнюються товарами з Росії і Білорусі Білорусі, а місцеві покупці вивчають незвичні торгові марки.
Звикають поступово і до російської валюти, її тут зобов'язують приймати нарівні з українською гривнею. Співвідношення два до одного складно назвати курсом, тому що в обмінних пунктах за цією ціною рублі і купують і продають, що спочатку виглядає дещо вражаюче.

Рублі і троянди. Нарис про життя сучасного Донецька

На донецькому ринку майже немає товарів і відсутні покупці
Донецькі пенсіонери почали отримувати соціальні посібники від місцевої влади - теж в рублях. У відділеннях банків, де їх видають, як правило, утворюються черги, часто дуже шумні. Обіцяють, що усім, кому покладені пенсії, гроші доставлять листоноші, які для цього навіть працюватимуть без вихідних, але люди похилого віку і багато інших, кому покладені посібники, так довго сиділи без яких-небудь засобів, що, мабуть, не хочуть чекати візиту кур'єра з купюрами і вважають за краще відправитися за виплатами самостійно.
Пенсії в Донецьку вирішили виплачувати усім, навіть тим, хто встиг оформити отримання посібника в Україні. Між тим бізнес по наданню допомоги в отриманні фіктивного статусу переселенця все ще затребуваний. Про це говорять ті ж оголошення. Поряд з ними інші - реклама допомоги в знятті засобів з банківських карт. Відсоток за сприяння, як правило, близько шести.
На вулицях Донецька все так само трохи машин. Хоча кількість їх, по порівнянню з осінню, збільшилося в рази. Головна проблема автомобілістів зараз не можливе "віджимання" транспортного засобу, а ціна на паливо. За 1 л 95-го просить близько 26 грн Місцева влада пояснюють це тим, що головний споживач ГСМ у весняні дні - посівна кампанія. Після її закінчення ціну обіцяють понизити гривен на п'ять. Як і скрізь, за бензин можна розплатитися рублями. Пилоны заправок не розраховані на бивалютность, тому рублеву ціну роздруковують на листах паперу і приклеюють скотчем поряд з фірмовим цінником.
Усупереч економічній блокаді на Донбасі поновлюють свої виробництва підприємства великого бізнесу. Після півторамісячного простою розпочатий випуск чавуну і сталі на Єнакіївському металургійному заводі. У найближчі десять днів планує відновити роботу однієї зі своїх доменних печей Донецький металургійний завод. Підтягуються і інші великі об'єкти індустрії.
Незважаючи на те що в прес-релізах компаній, яким належать активи, в якості головної причини виходу з простою вказується турбота про трудовий колектив, погляд на їх ініціативу з українського боку досить скептичний. А губернатор Донецької області Олександр Кихтенко, що побічно підтримав відновлення роботи підприємств Донбасу, навіть удостоївся звинувачень в колабораціонізмі, хоча пізніше і обмовився, що висловлювався виключно про податкових резидентів України.
Риторика "мирного будівництва", що посилено педалює в місцевих засобах масової інформації, все ж не може заглушити шум військового конфлікту, який не зник повністю, а тільки затих, через що навіть невелике загострення протистояння сприймається занадто хворобливо.
Незважаючи на усі підписані угоди, тривають перестрілки і бої місцевого значення в районі аеропорту і селищах, що примикають до нього. Щоб їх почути, досить добратися на міському транспорті в північну частину Донецька, і важке постукування великокаліберних кулеметів швидко переконає в тому, що до повного примирення супротивних сторін ще далеко.
Іноді зіткнення із застосуванням тільки стрілецької зброї змінюються на щось серйозніше, і тоді вже усе місто чує залпи важкої артилерії. Її, згідно з мінськими угодами, начебто повинні були відвести з лінії протистояння сторін, але, очевидно, ніхто не виявився занадто наївним, щоб зробити це насправді. І хоча з лютого саме місто не піддавалося занадто сильному обстрілу, декілька попадань мінами по житлових кварталах вже привело до появи поранених серед мирного населення.
Православна Пасха, а вірніше, дні відразу після неї, багатьма вказувалися в якості найбільш вірогідної дати повномасштабного відновлення бойових дій. Спочатку виникало відчуття, що у таких прогнозів є усі підстави збутися. Обмін артилерійськими вітаннями в ці дні був особливо сильний, а вечір після пасхального дня прикрасило полювання за беспилотником в центрі міста, коли нічне небо розтинали черги трасуючих куль.
У той раз на цьому все і закінчилося, нового витка війни не послідувало, а через тиждень дончане згідно традиції навіть ризикнули відвідати могили рідних на донецьких кладовищах, незважаючи на жахливі чутки, що курсували в міському середовищі, про встановлені там розтяжки і велику кількість боєприпасів, що не розірвалися.
Інформація про навмисне мінування могил не підтвердилася, а ось те, що багато місць останнього притулку дончан надзвичайно сильно постраждали із-за обстрілу, на жаль, виявилося правдою. Місто належить багато в чому відбудувати наново - від могил до музеїв.
Найближчим часом в Донецьку планується висадити 50 тис. кущів троянд. Тут вірять, що столиця Донбасу здатна повернути собі статус мегаполісу, в якому, як колись, росте 1 млн кольорів - символів цього міста. Аби не стріляли.

Автор: Admin
Прочитали - 688
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати