Регистрация

Нерухомість: Депозити переводять в квартири

18-03-2015, 23:34

Нерухомість: Депозити переводять в квартири

Нерухомість: Депозити переводять в квартири

Віра громадян у вічну цінність квадратних метрів і падіння курсу національної валюти, яке почалося, спровокували ажіотаж на київському ринку житлової нерухомості. Намагаючись зберегти свої заощадження, мешканці столиці масово вкладають їх в житлову нерухомість. Найдешевші об’єкти, попит на які б’є всі рекорди, вже потрапили в список дефіцитних, що дозволяє їх господарям підвищувати ціни.
Масове переселення
Квартири в Києві стають все більш ходовим товаром. За відомостями аналітика компанії SV Development Сергія Костецького, з весни кількість угод купівлі-продажу на вторинному ринку кожного місяця зростає на сотню-півтори. Досить умовним було навіть літнє затишшя. У липні ріелтори реалізували понад 1,8 тис. квартир, а в серпні – близько 2 тисяч. З початком вересня ця тенденція тільки посилилася. Генеральний директор АН “Благовіст” Ірина Луханіна говорить про збільшення кількості угод на 18%.
Причини, за якими кияни вкладають кошти в нерухомість, лежать на поверхні. Чутки про нову хвилю економічної кризи в країні, підкріплені недавніми валютними коливаннями, змушують громадян турбуватися про збереження своїх заощаджень.
Пам’ятаючи досвід минулої кризи, зберігати гроші на банківських депозитах зараз наважуються небагато, воліючи вкласти їх у найбільш ліквідні, на їхню думку, об’єкти. Парадоксально, але покупців не зупиняє навіть той факт, що в разі реалізації гірших прогнозів, ціни на квартири можуть ще більше знизитися.
Так як накопичення у більшості городян порівняно малі, а банківські кредити доступні небагатьом і до того ж процентні ставки по них досить високі (в середньому 22% річних), найбільшим попитом користується найбільш дешеве житло в спальних районах столиці: “одинички” вартістю до $ 50 тис . та “двушки” до $ 65-70 тис.
Частка угод з такими бюджетами на сьогоднішній день перевищує 50% від їх загальної кількості. Ріелтори говорять, що у них вже сформувався свого роду “лист очікування” бажаючих купити недорогі квартири. Якщо в базі даних агентств з’являється подібний об’єкт, він іде буквально за пару днів.
В останні місяці виросли також продажі трикімнатних квартир по $ 100-120 тис., що пояснюється бажанням киян, які довго відкладали поліпшити свої житлові умови, перебратися в більш простору квартиру. Тим більше що зараз є можливість виторгувати у господарів таких об’єктів максимальні знижки. Безуспішно прочекавши покупців кілька місяців, а то й років, вони готові скидати до 10% від заявленої вартості.
У той же час житло бізнес і преміум-класів і раніше продається вкрай слабо: частка тих, хто готовий викласти за квартиру $ 200-500 тис., не перевищує 10%. Заможні кияни все частіше віддають перевагу елітній вторинці квартирі в новобудовах, тим більше що отримати розстрочку платежу або кредит під прийнятні відсотки (14-16% річних) у забудовників набагато простіше.
Господарі скористалися ситуацією
Ажіотаж на ринку вже спровокував зростання цін. З початку року квадратний метр житла на вторинному подорожчав майже на $ 40, до $ 1,87 тис. Формальних приводів для підвищення апетитів у господарів немає, адже пропозиція квартир як і раніше істотно перевищує попит. На сьогоднішній день в базі даних столичних агентств налічується близько 45 тис. об’єктів, тобто на кожного потенційного покупця припадає понад 20 варіантів.
Але левова частка пропозиції зосереджена в сегменті від $ 100 тис. до 150 тис., а найбільш ходових дешевих квартир на всіх бажаючих не вистачає, що і забезпечує ринку позитивну цінову динаміку. Власники об’єктів економ-класу, до яких на перегляди приходять натовпи потенційних покупців, просто не можуть утриматися від спокуси заробити якомога більше. Про торг вони не хочуть навіть чути, вибити знижку в $ 500-700 можна лише у випадку термінового продажу.
Наприклад, у Дарницькому та Святошинському районах, де найбільше недорогих квартир, зростання цін за останні півроку склав близько $ 100/кв. м (до $ 1,5 тис. і $ 1,6 тис. відповідно), у Солом’янському – близько $ 150 (до $ 1,7 тис.). Житло в центрі, навпаки, продовжує падати в ціні. З початку року вартість вторинки на Печерську впала майже на $ 250/кв. м (до $ 2,9 тис.), у Голосіївському та Шевченківському районах – на $ 50/кв. м (до $ 1,7 тис. і $ 2,3 тис. відповідно).
Реальному покупцеві господарі готові скинути ще більше – знижки можуть досягати 15% від заявленої ціни. Тим не менш знижувати офіційні розцінки власники не спішать, і частина квартир, які мають статус елітних, ціна на які явно завищена, на ринку як і раніше висока.
Ріелтори не виключають, що тенденція подорожчання самого привабливого житла збережеться до кінця жовтня, адже на ринку очікується додатковий приплив грошей від передвиборчої кампанії, відповідно, і підвищення активності покупців. Протягом найближчого місяця квартири економ-класу можуть зрости в ціні ще на 5-7%. Якщо найгірші прогнози виправдаються, і Україну дійсно накриє друга хвиля кризи, вже до кінця року ринок нерухомості чекає черговий обвал цін, про масштаби якого зараз можна лише здогадуватися. Не виключено, що ціни можуть знизитися як мінімум на третину.
Донецьк. Дешеве не пропонувати
Донецькі покупці житла активізувалися з початку серпня. Попит на квартири на вторинці виріс на 15-20%. Але на відміну від Києва самими ходовими тут є аж ніяк не найбільш дешеві квартири. Більшість покупців відмовляються купувати однокімнатні хрущовки без ремонту, які на окраїнах Донецька (Пролетарський, Петровський р-ни) можна знайти за $ 20-25 тис.
Не користуються попитом і убиті “одинички”, причому навіть у центрі, хоча їх вартість теж цілком прийнятна (від $ 35 тис.). Клієнти просять підібрати їм одно-та двокімнатні квартири в хорошому стані в будинках не старше 20-25 років в центрі або прилеглих до нього районах. За такі варіанти вони готові платити $ 50-65 тис.
Виріс попит і на елітні об’єкти. У місцевих ріелторів є кілька замовлень з бюджетами за $ 0,5 млн. Тяга покупців до комфорту вже почала впливати на ціни. Житло бізнес-класу за останній місяць подорожчало на 4-5%, тоді як в економ-сегменті ціни залишаються стабільними.
Дніпропетровськ. “Одинички” за ціною “трійок”
Попит на житло в місті з початку року виріс на 10%. Потенційні покупці полюють в основному за найдешевшими “одиничками” вартістю до $ 40 тис. Квартири бізнес-класу і елітні апартаменти, як і раніше, залишаються незатребуваними, багато з них продаються по року і більше. Середні ціни на квартири підвищуються куди повільніше, ніж у Києві чи Донецьку.
З початку року квадратний метр житла подорожчав всього на $ 20 (до $ 1,2 тис.). В економ-сегменті цінова динаміка більш вражаюча. Якщо ще навесні однокімнатну хрущовку у віддаленому районі можна було купити за $ 25 тис., то зараз її мінімальна вартість складає $ 27 тис. При цьому дво-і трикімнатних квартир ця тенденція не торкнулася – ціни на них практично не ростуть.
У підсумку різниця у вартості малогабаритного і більш просторого житла різко скоротилася. “Трійки” зараз дорожчі “одиничок” всього на $ 4-5 тис. і висять в базах агентств місяцями. Місцеві ріелтори пояснюють цей парадокс тим, що більшість городян розпоряджаються мінімальними бюджетами та у стані нашкребти грошей лише на найдешевше житло.
Львів. Все розпродали під Євро
Бум на львівському ринку житла спостерігався напередодні Євро-2012. Тоді городяни, розраховуючи заробити на оренді квартир, масово скуповували апартаменти в центрі міста, що спровокувало їх подорожчання на 7-10%. Тепер багато хто намагається розпродати майно, яке стало зайвим, так що пропозиція виставлених на реалізацію квартир помітно зросла.
Попит же на житло на відміну від інших великих міст країни у Львові практично не збільшується. Дисбаланс на ринку спровокував зниження цін. Якщо навесні середня вартість квадратного метра на вторинному досягала $ 1,5 тис., то зараз не перевищує $ 1,46 тис. Причому дешевшає житло як в центрі, так і на околицях. У травні ціни на однокімнатні квартири в центрі Львова стартували з $ 53 тис. Зараз таке житло реально придбати за $ 52 тис. Вартість “одинички” у Сихові впала з $ 35 тис. до $ 33 тис.
Харків. Привід для розширення
Городяни, які раніше відкладали поліпшення своїх житлових умов, вирішили, що кращий час для переселення настав. У результаті попит на трикімнатні квартири виріс майже на 40%, а на однокімнатні – тільки на 10%. Харків’яни масово продають неліквідне житло на околицях і намагаються перебратися ближче до центру. Пропозиція об’єктів у спальних районах з початку року збільшилася на 10%, тоді як попит на них впав.
У центрі спостерігається зворотна тенденція: кількість бажаючих придбати тут квартиру зросла на третину, що сприяє подорожчанню житла. З початку року квадратний метр на вторинному підскочив в ціні на $ 40, до $ 1,1 тис. У той же час квартири на околицях, навпаки, дешевшають. До прикладу, в Червонозаводському районі їх вартість впала на $ 20/кв. м (до $ 880/кв. м.
Одеса. Житло біля моря простоює
На одеському ринку житла активізації покупців не спостерігається. Ті, хто все ж вирішив вкласти заощадження в квартиру, вибирають найбільш дешеві об’єкти на Молдаванці і в селищі Котовського. Тому якщо в середньому по місту квадратний метр подорожчав з початку року лише на $ 4, до $ 1,5 тис., то на Молдаванці його вартість виросла на $ 40 (до $ 1,3 тис.), а в селищі Котовського на $ 20 (до $ 1, 2 тис.). Попит на елітні апартаменти, навпаки, скоротився, що змушує господарів знижувати апетити. У Приморському районі квартири подешевшали на 3-5%, до $ 1,7 тис. / Кв. м.

Автор: Admin
Прочитали - 725
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати