Регистрация

Надзвичайні події: Росія за 14 днів може захопити Східну Україну. Аналіз Stratfor

16-03-2015, 12:40

Надзвичайні події: Росія за 14 днів може захопити Східну Україну. Аналіз Stratfor

Надзвичайні події: Росія за 14 днів може захопити Східну Україну. Аналіз Stratfor

Чи буде Росія наставати в Україні?
Російська армія теоретично може захопити усю Східну Україну, а може обмежитися дрібними вилазками уздовж межі.
Сторони конфлікту в Донбасі повідомляють про завершення процесу відведення важкого озброєння, проте, загроза нової ескалації військових дій зберігається.
Полк Національної гвардії "Азів" заявляє про намір бойовиків почати настання по усьому фронту в зоні антитерористичної операції вже з вівторка.
В той же час, повідомляється про продовження штурму сил АТО біля Широкино Донецької області.
Так що сценарії подальшого розгортання військового конфлікту в Донбасі виключати не можна.
Американська приватна розвідувально-аналітична компанія Stratfor у своєму дослідженні проводиться аналіз сценаріїв, в яких російські і західні сили можуть вступити в прямий конфлікт в Україні.
Stratfor ще називають "тіньовим ЦРУ", компанія займається збором і аналізом інформації про події у світі. На підставі зібраних відомостей аналітиками компанії складаються економічні і геополітичні прогнози.
Кореспондент.net приводить аналіз Stratfor військових операцій, які Росія може провести на території України.
Стратегічні позиції Росії
Військові позиції Росії в Україні дуже уразливі, і добитися їх їй вдалося ціною величезних зусиль, не порівнянних з досягнутими політичними успіхами.
Стратегічний бастіон Крим придатний до оборони, але йому загрожує можлива ізоляція.
Позиції українських сепаратистів і їх російських прибічників на сході України - це по суті справи великий виступ, захистити який можна тільки великими військовими силами, що вимагають великих засобів.
Це зовсім не допомагає Москві в досягненні її важливішої мети по захисту своїх меж. У зв'язку з цим виникає питання про те, чи піде Росія на подальші військові дії заради забезпечення своїх інтересів в Україні.

Надзвичайні події: Росія за 14 днів може захопити Східну Україну. Аналіз Stratfor

Сепаратисти росіянам не помічники, їх самих треба захищати.
У пошуках відповіді на це питання Stratfor проаналізував шість основних варіантів військових дій, до яких може удатися Росія в інтересах рішення своїх проблем безпеки на Україні, - починаючи з невеликих турбуючих дій і кінчаючи повномасштабним вторгненням і захопленням східної України до Дніпра.
Потім ми провели оцінку сил і часу, які знадобляться для проведення таких дій, зробивши це для того, щоб визначити об'єм зусиль і витрат, потрібних для виконання таких завдань, а також проаналізували російські можливості по здійсненню таких дій в кожному з варіантів.
За основу своєї оцінки при розгляді цих сценаріїв в нинішніх умовах ми узяли припущення про те, що єдиним супротивником будуть українські війська, що вже беруть участь в цьому конфлікті.
З'єднання Донбасу з Кримом
Найчастіше обговорюється варіант з просуванням Росії уздовж південного узбережжя України з метою з'єднання Криму з позиціями сепаратистів на сході.
Узявши цей сценарій, ми припустили, що при плануванні військової операції буде створений досить широкий фронт для того, щоб отримати головне джерело водопостачання Криму, яким є річка Дніпро, і що лінія оборони буде в максимально можливому ступені зосереджена на Дніпрі, оскільки це єдина в регіоні риса рельєфу, придатна для оборона.
Мета такої операції - створити сухопутний міст, щоб забезпечити постачання Криму і не допустити ізоляції півострова в майбутньому.
Росії доведеться просунутися на 400 з гаком кілометрів углиб території площею 46 620 квадратних кілометрів, а також підпорядкувати собі населення чисельністю два мільйони чоловік.
Для захоплення такої території і придушення українського опору знадобиться угрупування чисельністю 24-36 тисяч чоловік і час від шести до 14 днів.
При цьому російським штабам доведеться враховувати ризик приходу НАТО на допомогу Києву. Станься таке, і Росії для утримання цій території доведеться збільшити своє угрупування до 40-55 тисяч чоловік.
Плануючим органам також доведеться взяти до уваги можливий партизанський опір місцевого населення, яке за межами Донбасу стає рішуче антиросійським. Структура і розмір сил по боротьбі з партизанським рухом зазвичай залежать від чисельності населення і сили чиненого опору. Природно, розкид оцінок у такому разі стає набагато ширше.
При такому сценарії, якщо населення поводитиметься зговірливо і податливо, знадобиться протиповстанське угрупування чисельністю всього біля 4 200 чоловік. Але якщо партизанський рух прийме максимальний розмах, її доведеться збільшити до 42 тисяч чоловік.
В даному випадку такого максимального розмаху чекати не доводиться, на відміну від міст, таких як Дніпропетровськ, Харків і Київ. Якщо не буде зовнішньої загрози, оборонні війська і протипартизанські сили частково дублюватимуть один одного. Якщо ж така загроза виникне, їм доведеться діяти окремо, через що чисельність військ, необхідних для контролю над територією, може подвоїтися.
Дійти до Придністров'я
Був розглянутий ще один схожий сценарій, що полягає в захопленні усього південного узбережжя України і з'єднанні Криму і Росії з її військами в самопроголошеному молдавським регіоні Придністров'я.
Логіка дій при цьому така, що Київ буде відрізаний від Чорного моря, а усі інтереси Росії в регіоні зімкнуться у вигляді суцільної арки.
Що стосується об'єму сил і засобів, то Росії доведеться по суті справи подвоїти їх в порівнянні з першим варіантом по створенню сухопутного моста. Знадобиться наступальне угрупування чисельністю 40-60 тисяч чоловік, якій доведеться здолати майже 645 кілометрів і за 23-28 днів захопити територію в 103 600 кілометрів. Для її оборони знадобиться угрупування чисельністю 80-112 тисячі чоловік.
До цього додасться необхідність проведення складної і небезпечної операції по форсуванню великої річки.
Більше того, населення цього регіону складає приблизно шість мільйонів чоловік, і для контролю над ним знадобиться протипартизанський контингент чисельністю 13-120 тисяч чоловік.
Основні мінуси
У двох перших сценаріїв є один серйозний недолік, що полягає в тому, що позиції у Росії будуть украй уразливі.
Вони будуть розтягнуті на великій і в основному рівнинній місцевості, і в одному сценарії їх розтинатиме річка.
Утримувати такі позиції у разі рішучого настання сучасної армії буде важке, а то і неможливо.
Шляхи постачання будуть дуже сильно розтягнуті, а в другому варіанті постачання доведеться здійснювати через велику річку.
Найбільша операція
Третій варіант - захоплення Росією усієї Східної України аж до Дніпра і створення на його лівому березі оборонної лінії.
У плані оборони захопленої території такий сценарій найбільш логічний.
Дніпро у багатьох місцях дуже широкий, на нім мало зручних місць для переправ, а для операцій по форсуванню ще менше.
Таким чином, оборону можна буде зосередити на декількох узостях.
Це найрозумніший сценарій для Росії, якщо вона захоче зробити військові дії і зайняти міцні оборонні рубежі.
Але в даному випадку знадобляться величезні сили і засоби. Для захоплення такої великої території площею приблизно 222 740 квадратних кілометрів і для подолання опору супротивника знадобиться від 91 до 135 тисяч військ, а наставати доведеться в глибину на 402 кілометри.
Оскільки річка зміцнює оборонні можливості, сили оборони можуть бути приблизно такій же чисельності, що і сили настання.

Надзвичайні події: Росія за 14 днів може захопити Східну Україну. Аналіз Stratfor

Українські військові тренуються відбивати російську атаку.
Але на цій території мешкає 13 мільйонів чоловік, і для проведення протипартизанських дій може додатково знадобитися від 28 до 260 тисяч чоловік.
Чисельність сухопутних військ у Росії складає приблизно 280 тисяч чоловік, а тому для проведення настання потрібно буде притягнути значну частину російської армії.
У разі початку активного партизанського опору на території України доведеться задіяти усі сухопутні війська Росії повністю
Один з позитивних моментів полягає в тому, що на проведення такої операції знадобиться всього 11-14 днів, хоча проводити її припаде на велику територію, тому що Росія зможе наставати відразу по декількох напрямах.
З іншого боку, ця операція зажадає величезних мобілізаційних зусиль і задіювання великого військового угрупування, а тому про наміри Москви стане відомо заздалегідь, і Європа із США знатимуть про них завчасно.
Малі операції
Ми вивчили ще два варіанти, які є різновидом вже розглянутих. Зробили ми це в спробі зрозуміти, чи може Росія здійснювати менш масштабні операції, з використанням менших сил і засобів, і вирішуючи при цьому ті ж самі завдання у сфері безпеки.
Наприклад, ми розглянули сценарій, в якому Росія захоплює тільки південну половину східної України, задіюючи при цьому значно менше сил і засобів. В цьому випадку у росіян виявиться незахищений фланг, і вони втратять захист Дніпра.
Крім того, ми розглянули варіант з незначним розширенням утримуваних сепаратистами територій в північному напрямі із захопленням усієї Донецької і Луганської областей, щоб забезпечити їх велику самодостатність. Здійснити такі операції можна, але за великим рахунком вони мало що дають.
Останній розглянутий нами сценарій є самим обмеженим по масштабах.
В цьому випадку Росія здійснює невеликі раптові напади по усій довжині свого кордону з Україною в спробі створення загрози різним ключовим об'єктам в цьому регіоні і максимально розтягує бойову потужність України.
У плані зусиль, що витрачаються Росією, це буде ефективно і економно.
Вона зможе добитися незначних політичних і військових цілей, скажімо, відвернути українські війська від сьогоднішньої лінії зіткнення, в цілому відвернути увагу Києва, а також посилити почуття тривоги у його влади, оскільки українці житимуть в упевненості, що Росія почне повномасштабне вторгнення, якщо Київ не погодиться на її умови.
Висновки
По усіх розглянутих сценаріях виведення виявилися несуперечливими і дуже логічними.
Російська армія технічно може здійснити будь-який з розглянутих варіантів, але у усіх у них є серйозні недоліки. Жоден з цих варіантів не забезпечує досягнення військових і політичних цілей обмеженими і розумними силами і засобами.
Такий висновок не виключає їх здійснення російськими військовими, але говорить про те, що їм при оцінці своїх майбутніх дій доведеться проводити масштабніший аналіз витрат-вигод. Ніяке теоретичне моделювання не в силах точно передбачити результат війни, але воно дає керівника уявлення про те, які дії робити, і чи варто робити їх взагалі.

Автор: Admin
Прочитали - 644
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати