Регистрация

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

20-02-2015, 22:18

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

бывший генсек НАТО Джордж Робертсон 
Колишній генеральний секретар НАТО звинуватив США, Британію і Росію в порушенні своїх обіцянок.
Ідея ядерного роззброєння не виправдала себе, що особливо видно на прикладі України. Таку думку висловив екс-генсек НАТО Джордж Робертсон, пише газета Herald Scotland.
На думку лорда Джорджа Робертсона, захоплення Криму і окупація сходу України стали б неможливими, якби Київ не пішов шляхом одностороннього ядерного роззброєння.
"Ці країни (США, Великобританія і Росія) разом з Францією і Китаєм, пообіцяли: a) поважати українську незалежність і суверенітет в існуючих межах, b) утримуватися від загрози або застосування сили проти України і c) утримуватися від використання економічного тиску на Україну з метою вплинути на її політику. Чи добре виглядають ці обіцянки у світлі кривавої бійні, яку ми бачимо на екранах наших телевізорів кожен вечір"?, - поставив питання він.
На думку колишнього генсека НАТО, цього могло не бути, якби Україна не пішла шляхом одностороннього роззброєння. "Законно запитати: був би Крим захоплений і схід України окупований, якби українці зберегли частину свого ядерного потенціалу"?, - запитує Робертсон.
Нагадаємо, після розпаду СРСР, Україна мала третій у світі після США і Росії ядерний потенціал. У 1994 році Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Увесь арсенал був переданий Росії. У обмін на це найбільші ядерні держави повинні були гарантувати Україні безпеку і територіальну недоторканість.
Для російсько-американських стосунків настав ядерний кошмар - ЗМІ

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

Американські експерти більше не працюють спільно зі своїми колегами на великих ядерних об'єктах Росії
Криза на Україні привела стосунки Росії і США до глибокого заморожування.

У похмурі дні у кінці року, що пішов, практично уся російсько-американська співпраця у сфері зміцнення ядерної безпеки в Росії була згорнута, пише The National Interest.
Американські експерти більше не працюють спільно зі своїми колегами (принаймні, поки) на великих ядерних об'єктах Росії над створенням досконаліших засобів для відвертання крадіжок матеріалів, що розщеплюються, що мають до них доступ людьми, а також над вдосконаленням заходів обліку, щоб таку крадіжку можна було оперативно виявити.
Криза в Україні укупі з тими проблемами, які погіршили російсько-американські стосунки, привели ці стосунки до загального глибокого заморожування. Що тривала двадцять років епоха, коли США і Росія працювали разом над усуненням смертоносної спадщини холодної війни, підійшла до фінішної риси.
В результаті згортання співпраці посилиться небезпека попадання матеріалів для створення атомної бомби в руки терористів, через що безпека Америки, Росії і всього світу піддасться ще більшому ризику.
На зустрічі, що відбулася в середині грудня, російські представники підтвердили те, про що вони говорили упродовж багатьох місяців: за декількома виключеннями Москва відмовляється від участі США в цій роботі.
Росія, розпоряджаючись своїм ядерним арсеналом, не хоче виступати в ролі тієї, що потребує американської допомоги. Оскільки Вашингтон відмовився від співпраці у сфері атомної енергетики і ядерної фізики у рамках введених проти Росії санкцій через її дії в Україні, Москва цілком очікувано завдала удару у відповідь в роботі по забезпеченню ядерної безпеки, яку високо цінують Сполучені Штати.
Росія також оголосила, що не братиме участь в 2016 році в черговому саміті по ядерній безпеці, який може стати останнім.
Слід сказати, що в Росії вже досягнуті колосальні успіхи у справі ядерної безпеки. Матеріал, який можна використати для виготовлення атомної бомби, зберігається в камерах з товстими сталевими стінами, за якими ведеться відеоспостереження, і які знаходяться під захистом озброєної охорони, коли не використовуються. Там також є прилади для виявлення радіації, що дозволяють ловити злодіїв, що намагаються вкрасти такі матеріали.
Але ядерну безпеку ніколи не можна забезпечити на усе 100%. Ці заходи необхідно постійно удосконалювати перед лицем загроз, що посилюються. У Росії досі є недоліки в питаннях збереження ядерних матеріалів, чим можуть скористатися злодії. Зокрема, йдеться про продажних фахівців, працюючих в цій області і розуміючих, як діють системи охорони. Зараз ніхто не знає, чи буде Росія виділяти необхідні засоби, щоб підтримувати заходи безпеки, що діють сьогодні.
Загроза з боку тих, що мають доступ людей цілком реальна. Так, в 2012 році були заарештовані директор і два його заступники, що працювали на одному з найбільших об'єктів для зберігання плутонію і високозбагаченого урану. Заарештували їх за багатомільйонні в доларовому численні хабарі і зловживання (хоча крадіжкою ядерних матеріалів вони не займалися).
Будучи володарями найбільших у світі ядерних арсеналів і маючи найбільший досвід в їх охороні, Сполучені Штати і Росія можуть багато чому навчитися один у одного у справі рішення таких проблем.
У 2012 році 82-річна черниця і ще двоє протестуючих проникли на територію головного американського сховища високозбагаченого урану. Це говорить про те, що і США має відбутися ще багато що зробити у рамках зміцнення ядерної безпеки.
Незважаючи на розбіжності в українській кризі і в інших питаннях, дві країни несуть загальну відповідальність за спільну роботу по забезпеченню збереженню своїх арсеналів і за облік ядерних матеріалів. Крім того, вони повинні допомагати іншим країнам забезпечувати безпеку своїх сховищ і запасів.
Якщо політики сперечаються, то технічні експерти можуть порозумітися і працювати спільно, відшукуючи рішення тих проблем і небезпек, з якими ми усі можемо зіткнутися. Насправді, починаючи з епохи холодної війни і по теперішній час діалог між ученими і інженерами часто дозволяв відшукувати виключно важливі обхідні канали, що допомогли двом країнам знаходити нові рішення.
Деякі незначні проекти співпраці у сфері ядерної безпеки здійснюються досі. Це робота з російськими регулюючими органами з метою вдосконалення заходів безпеки і збереження на ряду невеликих об'єктів. Сторони повинні скористатися цими проектами, що залишилися, в якості фундаменту для створення нового рівноправного партнерства, в якому ідеї і ресурси пропонуватимуть обидві сторони, і в якому вже не буде стосунків донор-одержувач.
Таке партнерство повинне включати обмін передовим досвідом для вирішення конкретних проблем ядерної безпеки, спільну науково-дослідну і дослідно-конструкторську роботу в цілях створення нових, економічніших систем охорони і обліку, співпраця у справі надання допомоги іншим країнам з питань вдосконалення ядерної безпеки, обміни візитами на ядерні об'єкти для порівняння підходів до роботи і обміну рекомендація по конкретний аспект безпека.
Дещо з цього можна почати робити вже найближчим часом. Але якщо буде забезпечений прогрес у врегулюванні української кризи, можна буде зробити значно більше. У разі досягнення такого прогресу головним пріоритетом повинне стати відновлення співпраці в атомній енергетиці і в ядерній фізиці, щоб створити умови для налагодження великого діалогу з питань ядерної безпеки. Фахівці з американських і російських ядерних об'єктів можуть зменшити небезпеку для усіх нас - якщо їх уряди дозволять їм працювати спільно.
Росія повертається до розробок радянських бойових лазерів

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

Лазерна гармата
Радянські учені створили быстропроточный углекислотный лазер відкритого типу, який був здатний вражати ракети і літаки.
У Росії вирішили повернутися до розробок бойових лазерів, початок яким належало ще в першій половині 1970-х років, пише Газета.ru.
Уперше про створення лазера для військових потреб в СРСР заговорили ще в 1963 році. Правда, тоді використати його хотіли виключно в космосі, оскільки застосовувати подібну розробку в якості аналога ЗРК було дорого і безглуздо.
Випробування лазера Терра- 3 проходили в Казахстані. Туди приїжджав навіть міністр оборони СРСР маршал Андрій Гречко. Йому показали, як бойовий лазер вражає п'ятикопійкову монету.
Радянські дослідники створили быстропроточный углекислотный лазер відкритого типу, який був здатний вражати ракети і літаки. Спочатку установка не була мобільною, але після ряду успішних випробувань створили і пересувну версію.
Фінансування лазерних проектів тривало аж до розпаду СРСР. Потім технології вивезли в Москву, а полігон з усією інфраструктурою передали у ведення незалежного Казахстану. До речі, зараз на місці колись передових військових об'єктів - руїни і пустирі. Пристосувати їх під нові цілі так і не змогли, відмічає видання.
Армія США переходить з ракет на лазерні установки

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

Крім того, працювали над створенням лазера і в Криму - цей проект дістав назву Айдар.
Там бойовий лазер потужністю 50 кіловат поставили на танкер, з якого обстрілювали ті, що рухаються по воді і по небу об'єкти. Але радянським конструкторам не вдалося розв'язати важливу проблему - коефіцієнт корисної дії променя лазера складав усього лише 5%.
Крім того, радянські учені розробляли проект бойових орбітальних платформ Скіф і Каскад. Планувалося замаскувати їх під модулі радянської космічної станції Світ. Спочатку передбачалося, що Каскад стрілятиме ракетами по супутниках на високій орбіті, а Скіф застосовуватиме проти них лазер, але вже на низькій орбіті.
Єдиним діючим зразком, що залишився від радянської лазерної програми, виявився літак А- 60. У носовій частині літака, де спочатку знаходився метеорадар, був встановлений циліндричний обтічник і спецапаратура, до складу якої входив лазер наведення.
У верхній частині були зроблені великі стулки, при відкритті яких піднімалася вежа з розташованим в ній основним лазером. З боків фюзеляжу розташовувалися спеціальні турбогенератори, які давали енергію для роботи лазера.
Росія створить нову бойову ракету без участі України

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

Армія США показала лазерну гармату у дії

Відмова України від ядерної зброї була помилкою - екс-генсек НАТО

Випробування лазерної гармати
Лазерна гармата ВМС США здатна знищувати невеликі цілі на зразок човнів і беспилотников.
Військово-морські сили США опублікували відеозапис випробувань лазерної гармати. На відео показано як за допомогою його знищують мету на човні, що рухається, і безпілотний літальний апарат.
Гармата управляється контролером, схожим на того, за допомогою якого грають на відеоприставці. Самі постріли лазера не видно оку. Випробування проходили в Персидській затоці з вересня по листопад 2014 року.


Лазерна зброя, розроблена за замовленням ВМС США, здатна знищувати невеликі цілі на зразок човнів і беспилотников, проте з об'єктами більше воно вже не справляється. Дальність застосування гармати - трохи більше кілометра.
Нагадаємо, на початку червня повідомлялося, що армія США переходить з ракет на лазерну зброю.

Автор: Admin
Прочитали - 781
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати