Регистрация

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

14-02-2015, 00:32

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Правий сектор має намір продовжити воювати
Ярош вважає, що домовленості з сепаратистами суперечать Конституції.
Лідер Правого сектора Дмитро Ярош заявив, що будь-які домовленості з сепаратистами суперечать Конституції України, тому Добровольчий український корпус Правий сектор залишає за собою право не виконувати мінське розпорядження про припинення вогню на Донбасі. Про це він повідомив на своїй сторінці в Facebook.
"ПС" вважає, що будь-які домовленості з проросійськими терористами не мають ніякої юридичної сили, суперечать існуючій Конституції України, а отже їх виконання не є обов'язковим для громадян. Тому у разі, якщо ВСУ отримають наказ на відведення важкої техніки і артилерії і невідкриття вогню, ДУК "ПС" залишає за собою право продовжити активні бойові дії згідно з власними оперативними планами, до повного звільнення українських земель від російської окупації", - написав Ярош.
Нагадаємо, напередодні в Мінську лідери країн "Нормандської четвірки" домовилися про перемир'я на Донбасі. Зокрема з 15 лютого вводиться режим припинення вогню.
Ярош: Нам ще Крим повертати

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Лідер Правого сектора Дмитро Ярош дав інтерв'ю.
Дмитро Ярош став відомий в Україні і за її межами (в основному - в Росії) після початку протистояння між учасниками Євромайдану і правоохоронцями на вулиці Грушевського в січні 2014 року. Тоді керівники новоутвореної групи "Правий сектор" (ПС) вирішили узяти на себе відповідальність за силові дії протестуючих.
Після цього Дмитра Яроша запрошували на переговори до Віктора Януковича, він балотувався в президенти України, став депутатом парламенту від одного з округів Дніпропетровської області, б'ючись на Донбасі під час власної парламентської кампанії, а російські слідчі відкрили проти нього справу за "заклики до екстремістських дій і терору на території Росії".
21 січня 2015 лідер "Правого сектора" і його військового крила - Добровольчого українського корпусу (ДУК) - був поранений в результаті обстрілу по дорозі в Піски в Донецькій області. Був роздроблений ліктьовий суглоб правої руки, пошкоджена плечова артерія, права нога і особа.
Зараз Дмитро Ярош вже йде на поправку в дніпропетровській лікарні імені Мечникова. Доступ до його палати охороняють бійці з автоматами, а до самого "провідника" (як називають Яроша члени "Правого сектора") майже черга з відвідувачів - від місцевих політиків і бізнесменів, до "бойових побратимів". На стінах палати - чорно-червоний прапор, дитячі малюнки з побажанням видужувати і фотографії з товаришами. Замість крапельниці поруч висить м'яка іграшка з написом "Вас охороняє Кіт Яроша".
У інтерв'ю BBC Україна Дмитро Ярош розповів про те, чим займався до Євромайдану, як брав участь у бойових діях на сході України, хто матеріально підтримує "Правий Сектор" і ДУК, а також про своє відношення до кримінальних справ проти себе в Росії.
Ніякого паралельного штабу не буде.

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

BBC Україна: Як ваше здоров'я зараз?
Дмитро Ярош : Йду на поправку. Кістки вже зростаються, хоча це буде довгий процес, лікарі говорять - для відновлення функціональності руки знадобитися біля півроку. Нога вже зажила, туди також декілька осколків увійшло.
Сподіваюся, як тільки усе залізо (медичні фіксатори на руці. - Ред.) знімуть, стану мобільнішим. Чекаю, що це станеться впродовж місяця.
BBC Україна: Рука повністю востановится?
Дмитро Ярош : Так. Відразу після поранення пальці не рухалися, вирвало артерію, перебило усі нерви. Але лікарі зробили диво.
BBC Україна: Одно з найбільш резонансних ваших заяв останнього часу торкалося нібито планів створення "паралельного Генштабу". Чи дійсно такий проект існує?
Дмитро Ярош : Про "паралельний Генштаб" мови не було. Малося на увазі створення координаційного центру для добровольчих підрозділів. Адже з літа ми спостерігаємо в ЗМІ хвилю дискредитації добровольчого руху. Хоча я переконаний - коли б не добровольчий рух, то фронт давно б посипався і стояв би зараз десь уподовж Збруча.
В той же час бачимо такі приклади, як Иловайск, коли добровольчі підрозділи кидаються в деяку "м'ясорубку" і не отримують допомоги.
Тому, коли до мене приїхали комбати добровольців і висловили ідею про спільний координаційний центр (це, до речі, не ідея "Правого сектора", а інших батальйонів), ми її підтримали. До неї має намір приєднатися окрім ДУКа близько 17 різних добровольчих батальйонів, що знаходяться в підпорядкуванні як МВС, так і Міноборони.
Свого роду оперативний штаб вже створений. Він буде розміщений в Дніпропетровську. У його рамках відбуватиметься обмін розвідданими, взаємодопомога, матеріально-технічна співпраця і так далі. Можливо, будуть створені певні оперативні конструкції на фронті, адже часто у нас є краща оперативна інформація про те, що відбувається на тій або іншій ділянці фронту, просто тому що там знаходяться наші підрозділи. Ми можемо робити пропозиції Генштабу для вирішення оперативних і тактичних завдан.

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Першим для Дмитра Яроша став бій біля Слов'янська, який стався на Паску
BBC Україна: чи Не виникне у такому разі дубляжу функцій або протиріч?
Дмитро Ярош : Немає. Генштаб - це стратегічне планування операцій. За весь час війни у ДУКа не було жодного бою, який був би погоджений з командуванням АТО. Я стою на тому, що на фронті не можна допускати отаманство. Тому тут у нас буде повне взаєморозуміння з генштабом.
Хоча дійсно не секрет, що існує певна недовіра до частини генералітету. Наш оперативний центр має на меті перестраховуватися від того, що будуть дані якісь злочинно некомпетентні розпорядження - їх можна буде на якомусь рівні заблокувати і тим самим узабезпечити людей.
Але ніякого паралельного штабу не буде. Субординація зберігатиметься - без цього неможливо воювати.
Як з'явився "Правий сектор"
BBC Україна: Розкажіть, ким ви були до Євромайдану? Чим заробляли на життя?
Дмитро Ярош : Я в національно-визвольному русі з 1988 року, піднімав перші синьо-жовті прапори в Дніпропетровській області. Також працював на металургійному заводі, займався ще тією "дикою" підприємницькою діяльністю на початку 90-х.
З 1994 року на різних керівних посадах в організації "Тризуб імені Степана Бандери". Це парамилитарная організація, яка виконує три конкретні завдання : виховання молоді у дусі патріотизму, пропаганда ідеології українського націоналізму в інтерпретації Степана Бандери і национально-боронная діяльність. 20 років мого життя пов'язані з цим.
"Тризуб" став основою "Правого сектора". Ті люди, яких ми виховували 20 років, зараз, в переважній більшості, воюють на фронті. Ми знали, що ця війна буде. Багато хто про це писав в різних державних інстанціях, у мене є збірка статей про можливу анексію Криму від 2009 року. Але хто тоді прислухався до націоналістів?
Дмитро Ярош : до Майдану громадська робота в "Тризубе" була основною діяльністю
Прислухатися почали після 19 січня 2014 (початок протистояння на вулиці Грушевського під час Євромайдану. - Ред.), коли ми стали чинником тих революційних подій.
BBC Україна: Тобто, громадська робота в "Тризубе" була основним видом вашої діяльності до осені 2013?
Дмитро Ярош : Так.
BBC Україна: Як, власне, з'явився "Правий сектор"? В результаті об'єднання "Тризуба" з іншими організаціями?

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Дмитро Ярош : Не лише організаціями. Спочатку на Майдані виник певний майданчик для революційно налагодженої молоді. Більшість людей, які були там, не належали до яких-небудь організацій, - "ультрас", наприклад.
Вже після побиття студентів ми почали на Михайлівській площі активно проводити мобілізаційні заходи. Наприклад, коли утворилася "Самооборона Майдану", на перших барикадах, які були дуже умовними, стояли представники ПС і проводили оборонні заходи. А вже потім ми сформувалися в окрему організацію на п'ятому поверсі Будинку профспілок ...
Проблем з добровольцями немає
BBC Україна: Скільки людей в "Правому секторі"?
Дмитро Ярош : "Правий сектор" - цей військово-політичний рух: політична партія і Добровольчий український корпус. У останньому зібралися дуже різні люди, не лише представники ПС. В той же час ДУК не є структурним підрозділом партії, між ними існує тільки координація.
Що стосується чисельності - якщо брати усі окремі бойові і резервні батальйони, а також учбовий центр в Десні, то ДУК зараз нараховує 10 тыс людина по усій Україні. Постійно йде ротація на Донбасі. Але проблем з добровольцями у нас немає. Ми вимушені постійно призупиняти набір в нашу "учебку", тому що не можемо стільки людей тренувати.
BBC Україна: Як довго вже існує ДУК?
Дмитро Ярош : Перші наші підрозділи воюють з квітня 2014 року. У мене перший бій був на Паску, 20 квітня, під Слов'янськом. А сформувався ДУК в липні. Зараз це не лише бойові батальйони, але і медична служба, розвідка.
BBC Україна: Бійці ДУК отримали офіційний статус?
Дмитро Ярош : Немає, ніяких статусів немає. Усі наші бійці знають, що нині вони від держави не отримають нічого: ні зарплат, ні статусів. Але зараз в комітеті з нацбезпеки допрацьовується законопроект, який ми подали в перший же день нової Рады. Він торкається соціального статусу добровольців.
Також наші юристи з "Правого сектора" готують законопроект про легалізацію Добровольчого українського корпусу.
Проте доки ніякої допомоги від держави ми не отримуємо. Ні зброєю, ні статусами ...
BBC Україна: Звідки ж тоді зброя?
Дмитро Ярош : Ми починали воювати з тим, що мали на руках. Ця легально зареєстрована зброя і те, що було взято як трофеї. У нас вже є і міномети, і трофейна артилерія - протитанкові гармати. Немало трофеїв вдалося отримати в Донецькому аеропорту. Але стрілецької зброї постійно бракує.
Що стосується важкого озброєння, то ми собі такого завдання не ставимо. Ми - легка піхота, виграємо за рахунок нашої мобільності.

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

BBC Україна: В Facebook ви нещодавно писали, що ДУК не піде на перемир'я з сепаратистами. Як це координується з діями ВСУ, якщо буде відповідне розпорядження?
Дмитро Ярош : Ми працюватимемо за своїми окремими схемами. Будь-яке перемир'я нам приносить найбільші втрати. Наприклад, перше перемир'я після приходу Порошенка до влади. У Луганську тоді залишалося близько 70 легкоозброєних бандитів. Тоді можна було заходити і зачищати місто - запитаєте у "айдаровцов".
Але оголошується перемир'я - на усіх ділянках фронту позиції супротивника зміцнюються і заливаються бетоном, завозиться техніка, створюються укріпрайони ...
Не кажучи вже про останній перемир'я - з вересня, чомусь, не проводилася нормальна підготовка до яких-небудь оборонних або наступальних дій. Перемир'я можна використати для перегрупування, тактичних маневрів, підвищення обороноздатності. Але цього не проводилося, в Дебальцево бачимо наслідки ...
"Правий сектор" не є проектом Ігоря Коломойського або когось іншого

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

У руці Дмитра Яроша - декілька металевих спиць
BBC Україна: чи Є інформація про втрати серед бійців ДУК за час бойових дій?
Дмитро Ярош : Якщо брати наші батальйони, то в найдосвідченішому П'ятому окремому загинули за весь час 24 бійця. У Дев'ятому батальйоні втрат більше - близько 50 чоловік. Багато наших добровольців перейшли у формування, які мають офіційний статус, - "Айдар", "Днепр-1", "Азов" і підрозділи ВСУ. Там втрати окремі.
Пораненим і рідним загиблих допомагаємо, чим можемо. Тут йдеться про волонтерську допомогу - з багатьох країн світу люди і гроші присилають, і матеріально-технічне забезпечення здійснюють.
Де можемо, намагаємося від місцевої влади отримувати допомогу. Дніпропетровська обласна держадміністрація надала нам близько 200 якісних бронежилетів і 200 кевларовых касок.
BBC Україна: Звідки поступає фінансування "Правого сектора"?
Дмитро Ярош : Що стосується політичної партії - я нею зараз не займаюся. Там є якісь пожертвування, є допомога і від підприємців, але це не дуже істотні суми. Ви бачили нашу парламентську кампанію - ми не витрачали мільйонів. Зараз нам очевидно, що усі ресурси повинні йти на фронт.
BBC Україна: Ви обиралися в Дніпропетровській області, тому існує думка, що вас підтримує голова Дніпропетровської ОГА Ігор Коломойський. Які у вас стосунки з ним?
Дмитро Ярош : Я з Коломойським бачився рази два в житті. З його командою в області у нас нормальні стосунки. Ми з весни співпрацюємо в контексті захисту території. Я вдячний, що вони надали нам базу і оплачують за неї рахунки.
У мене хороші стосунки і з Геннадієм Корбаном, і Святославом Олейником, і Борисом Філатовим. Але "Правий сектор" не є проектом Ігоря Коломойського або когось іншого. Є державні інтереси, на основі яких ми співпрацюємо з більшістю обласних державних організацій, силовими структурами і тому подібне.
В цілому можемо говорити, що в Дніпропетровській області відлагоджена ефективна протидія сепаратистським рухам - між владою, спецслужбами і армією.
Депутатська робота - це не зовсім моє

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Дмитро Ярош не виключає, що може скласти депутатський мандат в майбутньому
BBC Україна: Які ваші політичні плани? Коли ви востаннє були у Верховній Раде?
Дмитро Ярош : Востаннє був там ще в грудні. Потім був на лікарняному в Дніпродзержинську. Після Нового року теж не був, оскільки сталося загострення на фронті, а потім отримав поранення.
Але своїм виборцям я говорив - доки йде війна, основну увагу я приділятиму військовим справам. Я брав одно зобов'язання - допомагати людям боротися за свої права. У мене немає грошей, щоб заасфальтувати дороги або тягнути газ. Але об'єднати людей і повести на боротьбу за їх права я можу. Це ми і робимо - в моєму окрузі розвиваємо мережу громадських приймалень.
У самому парламенті займаюся питаннями соціального захисту добровольців, військовою доктриною і тому подібне.
Я розумію, що депутатська діяльність - це не зовсім моє. Головне зараз - утримати державу. А там буде видно - можна буде і депутатський мандат скласти.
BBC Україна: Які ваші функції як керівника "Правого сектора"?
Дмитро Ярош : Координація політичного і військового напрямів організації. Планування якихось стратегічних речей, представлення ПС на різних рівнях, ось з журналістами спілкуюся (сміється. - Ред.), також намагаюся організовувати практичну допомогу хлопцям з ДУК.
BBC Україна: В якій якості ви брали участь у бойових діях?
Дмитро Ярош : Бувало по-різному. І планував операції, і рядовим ходив. З вересня безпосередньо у боях вже не брав участь. А влітку довелося побувати в ситуаціях, коли вогневий контакт був на дистанції 40 метрів. А після вересня таких ситуацій стало менше, більше працювала артилерія. Тому я більше займався плануванням і переговорами з командуванням АТО.

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

На виборах у Верховну Раду партія "Правий сектор" набрала 1,8% і не здолала прохідний бар'єр
Коли ходиш на межі життя і смерті, вже не думаєш про якісь фейковых справи
BBC Україна: Як ви відноситеся до кримінальних справ проти вас в Росії? Коли востаннє там бували?
Дмитро Ярош : В Росії був ще в 1992 або 1993 року. А справи - це нормально, це ж війна. Якщо проти нас відкривають кримінальні справи, означає ми чогось все ж стоїмо.
Мене просто дивує позиція українського уряду і відповідних органів. Я знаю, що мене подали в розшук в Інтерпол (Дмитро Ярош дійсно знаходиться в розшуку Interpol за "підбурювання до тероризму і екстремізму", говориться на сайті установи. - Ред.), і за моєю інформацією Україна не зробила нічого, щоб це якось вирішити (у березні в Генпрокуратурі України унеможливили видачу Дмитра Яроша іноземній державі. - Ред.).
У Росії мене звинувачують також в тому, що я воював в Чечні, а я там ніколи не був.
Але я спокійно до цього відношуся. Коли ходиш на межі життя і смерті, вже не думаєш про якісь фейковых справи.
BBC Україна: Міжнародні поїздки ви зараз не можете здійснювати?
Дмитро Ярош : Мені говорили, що не можу. Але фізично немає часу займатися цією проблемою.
Україна стане останнім цвяхом в труні Російської імперії
BBC Україна: Як ви вважаєте, коли закінчиться озброєний конфлікт на Донбасі?
Дмитро Ярош : Не робитиму прогнозів. Але мені здається, що це не станеться дуже скоро, як не хотілося б. Поки кожне перемир'я використовувалося для нагнітання ситуації, і усі формати порушувалися. Ситуація залежить і від міжнародних геополітичних розкладів, і від того, що в голові у Путіна ...
Але наскільки ми припустимо розхитування ситуації - це питання до українського народу. А якщо буде адекватне керівництво і мобілізація усіх ресурсів, ми маємо усі шанси виграти.
Проте, схоже ситуація у будь-якому разі затягнеться на декілька років - нам ще Крим повертати ...
Російська Федерація як імперія все одно розвалиться років через десять. Будь-яка імперія розвалюється, і ця розвалиться - особливо враховуючи відцентрові тенденції: Північний Кавказ, мусульманський чинник, китайський чинник. Україна стане останнім цвяхом в труні Російської імперії.
Україні треба бути готовою до будь-яких варіантів

Ярош: Правий сектор не припинятиме вогонь

Нещодавно лікарі дозволили Дмитру Ярошу зустрітися з бойовими товаришами
BBC Україна: чи Є політичне рішення конфлікту на Донбасі?
Дмитро Ярош : Я не бачу такого рішення. Якби бачив, це було б ідеально. Але терористи, які окуповували частину територій, не можуть приймати рішення самостійно. А Росія вимагає вести безпосередні переговори з ними ...
Проте звільнити окуповані райони Донецької або Луганської області з нашими нинішніми військовими ресурсами ми здатні.
BBC Україна: чи Можлива повномасштабна війна між Україною і Росією?
Дмитро Ярош : Звичайно, нам до таких варіантів необхідно готуватися. Проте в Росії немає таких ресурсів, щоб, скажімо, планувати повномасштабне настання через Чернігів або Суми на Київ. Вони на Донбасі впоратися не можуть.
Україні ж треба бути готовою до будь-яких варіантів: будувати оборонні рубежі найбільш танкоопасных напрямах, готувати резервні батальйони і батальйони територіальної оборони, проводити повчальні семінари, готувати кваліфікованих командирів.
BBC Україна: Ваше відношення до Росії зрозуміло. Як ви відноситеся до США?
Дмитро Ярош : Будь-якій країні потрібні союзники. Коли у нас йде війна з РФ, то, зрозуміло, що такі союзники як Сполучені Штати Україні дуже потрібні. Було б добре, якби Англія і Франція займали б таку ж позицію як США.
Але як державу Сполучені Штати в якомусь сенсі виконують функцію "міжнародного жандарма", і як український націоналіст я не можу вітати такі речі.
Проте з практичної точки зору нам необхідно підтримувати хороші стосунки із США. Потрібно виходити зі своїх національних інтересів. Якщо відповідає національним інтересам України союзничество із Сполученими Штатами, означає так повинно бути.
З Дмитром Ярошем розмовляв В'ячеслав Шрамович

Автор: Admin
Прочитали - 681
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати