Регистрация

У Росії починається валютний голод

23-12-2014, 15:58

У Росії починається валютний голод

У Росії починається валютний голод

 Головне джерело валюти оскуднел із-за різкого падіння цін на нафту

Дефіцит доларів і євро в найближчі півтора роки неминуче загостриться.
Сьогоднішня Росія опинилася в незвичному для себе, але дуже типовому для Радянського Союзу стані: стані гострого дефіциту твердої валюти. Так вийшло, що усі найважливіші потоки надходження до країни доларів і євро практично одночасно обміліли.
Головне джерело валюти оскуднел із-за різкого падіння цін на нафту. Це - зовнішній чинник. Із-за поганого інвестиційного клімату впали об'єми іноземних інвестицій в Росію, при цьому величезні масштаби, навпаки, прийняла втеча капіталу. Це - чисто внутрішні чинники. І на тлі усього цього ЄС, США і ціла низка інших країн ввели санкції, що відрізували великі російські держкомпанії від західного фінансового ринку. Неможливість отримувати довгострокові валютні кредити на заході - це ціна політики Москви відносно України.
678 мільярдів доларів зовнішнього боргу
Обвальне падіння курсу рубля в середині грудня показує, що фінансовий ринок побоюється в такій ситуації валютного голоду в Росії. Досить придивитися до офіційних статистичних даних на сайті Центрального банку Російської Федерації, щоб зрозуміти: такі побоювання не безпідставні, а надії на російські валютні резерви можуть виявитися надмірно оптимістичними.
Суть проблеми - в зовнішньому боргу Росії. За останні десять років зобов'язання держави, державних і приватних компаній виросли, за даними сайту ЦБ РФ, в 3,5 разу: з 193 мільярдів доларів США за станом на 1 жовтня 2004 року до закруглено 678 мільярдів 1 жовтня 2014 року. Це багато, але зовсім не позамежно, так що обслуговування такого боргу не представляло б серйозної проблеми при колишніх нафтових цінах, колишньої доступності західних кредитних коштів для поточного рефінансування зобов'язань і при колишньому обмінному курсі рубля. Про це говорить співвідношення зовнішнього боргу до ВВП країни.
Федеральний бюджет РФ на 2015 рік, підписаний президентом Володимиром Путіним 1 грудня 2014 року, виходить з прогнозованого об'єму валового внутрішнього продукту у розмірі 77 498 мільярдів рублів. При курсі приблизно 40 рублів за долар, який був 1 жовтня, борг в 678 мільярдів доларів складав би 27 120 мільярдів рублів, або 35 відсотків ВВП. При 60 рублях за долар борг зростає до 52,5 відсотка, при курсі 70 мова піде вже про 61 відсоток ВВП.
Итак, якщо курс рубля стабілізується приблизно на нинішньому рівні, а ВВП в ході рецесії, що починається, скоротитися не занадто різко, то зовнішній борг держави і бізнесу складе в Росії в 2015 році приблизно 50 відсотків валового внутрішнього продукту.
Половина боргу доводиться на державний сектор
При цьому власне державний борг Росії невеликий: на 1 листопада 2014 року он составил, по данным министерства финансов РФ, 53,7 миллиарда долларов - это лишь 8 процентов общего долга в 678 миллиардов долларов. Куда серьезней долг государственных компаний.
ЦБ отдельно указывает на своем сайте "внешний долг государственного сектора в расширенном определении". Эта категория охватывает "внешнюю задолженность органов государственного управления, центрального банка, а также тех банков и небанковских корпораций, в которых органы государственного управления и центральный банк напрямую или опосредованно владеют 50 и более процентами участия в капитале или контролируют их иным способом".
На 1 жовтня 2014 року ЦБ РФ відповідних даних не вказує, але на 1 липня наводяться такі підрахунки: при загальному зовнішньому боргу на той момент в 731 204 мільйони доларів зовнішній борг державного сектора в розширеному визначенні складав 377 491 мільйона доларів, а приватного сектора - 353 713 мільйона. Як бачимо, більше половини боргу доводиться на державу і державні компанії. Уряд, природно, докладе усі зусилля до того, щоб не допустити їх дефолту.
Якщо дефіцит доларів і далі загострюватиметься, державі припаде притягати резерви Центробанку. За минулий рік міжнародні резерви ЦБ РФ знизилися на 100 мільярдів: з 515 590 мільйонів доларів 1 грудня 2013 року до 418 880 мільйонів 1 грудня 2014 року (і до 414,6 мільярдів доларів 12 грудня).
173 мільярди доларів в найближчі півтора роки
Проте міжнародні резерви включають і золото, і певні активи в МВФ, тому власне валютні резерви істотно менші. На 1 грудня 2014 року вони складали 361 409 мільйона доларів. Візьмемо для простоти саме цю офіційну цифру (хоча у ряді публікацій стверджується, що близько 170 мільярдів доларів з цих запасів доводяться на Резервний фонд і Фонд національного добробуту і значною мірою вже вкладені в різні проекти, зокрема, інфраструктурні, і, таким чином, не є ліквідними).
Згідно з опублікованим ЦБ РФ графіку погашення зовнішнього боргу, російським боржникам в найближчі півроку, з січня по червень 2015 року, належить повернути кредиторам більше 55 мільярдів доларів, причому майже половину цієї суми - в лютому-березні. Ще 46 з гаком мільярдів належить погасити з липня по грудень і понад 37 мільярдів - в першому півріччі 2016 року. Разом в найближчі півтора роки: майже 139 мільярдів.
Одночасно доведеться платити по відсотках: 12,5 мільярдів доларів в першій половині 2015 року, ще 11 мільярдів в другій половині, а також понад 10 мільярдів з січня по червень 2016 року, в цілому майже 34 мільярди. Таким чином, в найближчі півтора роки російським боржникам знадобляться для обслуговування своїх зобов'язань 173 мільярди доларів, причому основне навантаження припаде на найближчі шість місяців.
На тлі цієї цифри валютні запаси в 361 мільярд виглядають вже зовсім не такими величезними, особливо якщо врахувати, які суми ЦБ довелося витрачати в останні тижні на валютні інтервенції. Тому немає нічого дивовижного в тому, що облетів російські ЗМІ 23 грудня повідомленні про те, що уряд зобов'яже найбільші держкомпанії країни продавати "надлишки" валюти. Сьогоднішня Росія починає боротися з валютним голодом, що настає, типово радянськими адміністративними методами.

Автор: Admin
Прочитали - 659
Роздрукувати
Комментарі до новини0
Комментувати